logo
Σφραγίδα

Στοιχεία ιστολογίου

Σπίτι > ιστολόγιο >

Το εταιρικό blog για Οδηγός αγοράς μη υφασμένου υφάσματος PP για κατασκευαστές μάσκων και στρωμάτων της Νοτιοανατολικής Ασίας

Εκδηλώσεις
Επικοινωνήστε μαζί μας
Miss. Nicole Wen
86-0769-82001842
Επικοινωνήστε τώρα

Οδηγός αγοράς μη υφασμένου υφάσματος PP για κατασκευαστές μάσκων και στρωμάτων της Νοτιοανατολικής Ασίας

2026-11-05

Η Νοτιοανατολική Ασία έχει γίνει μια από τις πιο πολυσύχναστες βάσεις παραγωγής υγιεινής μιας χρήσης και κλινοστρωμνής στον κόσμο, και το μη υφαντό ύφασμα spunbond πολυπροπυλενίου (PP) αποτελεί το μεγαλύτερο μεμονωμένο κόστος υλικού στις περισσότερες γραμμές παραγωγής μασκών και στρωμάτων μετά την εργασία. Η παγκόσμια αγορά μη υφαντών υφασμάτων αποτιμήθηκε σε 52,56 δισεκατομμύρια USD το 2023 και αναμένεται να φτάσει τα 75,74 δισεκατομμύρια USD έως το 2030, με σύνθετο ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης (CAGR) 4,9%, με την Ασία-Ειρηνικό να αντιπροσωπεύει ήδη το 43,1% της παγκόσμιας ζήτησης· τα προϊόντα μιας χρήσης κατέλαβαν το 59,8% της αγοράς, το PP ήταν το κορυφαίο υλικό με 45,3% και το spunlaid η κορυφαία τεχνολογία με 48,4% (Grand View Research, Nonwoven Fabrics Market Report, 2024-2030). Για τους αγοραστές, οι όγκοι αυξάνονται - αλλά αυξάνεται και το χάσμα μεταξύ καλών και κακών προμηθευτών. Οι πέντε μεγαλύτερες αγορές της Νοτιοανατολικής Ασίας - Ινδονησία, Βιετνάμ, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες και Μαλαισία - φιλοξενούν περίπου 603 εκατομμύρια ανθρώπους (Παγκόσμια Τράπεζα, 2023), και η κατανάλωση στρωμάτων σε όλη την Ασία-Ειρηνικό συνεχίζει να αυξάνεται: η παγκόσμια αγορά στρωμάτων αποτιμήθηκε σε 49,2 δισεκατομμύρια USD το 2025 και αναμένεται να φτάσει τα 83,4 δισεκατομμύρια USD έως το 2033 (CAGR 6,9%), με την Ασία-Ειρηνικό να κατέχει μερίδιο εσόδων 38,5% (Grand View Research, Mattress Market Report, 2026-2033). Οι μεταποιητές μασκών και τα εργοστάσια κλινοστρωμνής στην περιοχή επεκτείνουν επομένως την παραγωγική τους ικανότητα - πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζονται προμηθευτές υφασμάτων που μπορούν να διατηρήσουν μια προδιαγραφή παρτίδα μετά από παρτίδα, όχι απλώς να αναφέρουν την χαμηλότερη τιμή.

1. Προσδιορίστε ανά εφαρμογή, όχι ανά "μη υφαντό". Για γραμμές παραγωγής μασκών, κλειδώστε το GSM (συνήθως 25-50 gsm για εξωτερικά και εσωτερικά στρώματα), το πλάτος ρολού και την ανοχή κοπής για να ταιριάζει με τη μηχανή σας, την επιμήκυνση σε μηχανική και εγκάρσια κατεύθυνση, και την επιφανειακή επεξεργασία. Εάν χρησιμοποιείτε SMS ή σύνθετες δομές, προσθέστε υδροστατική πίεση, διαπερατότητα αέρα και επίπεδο χνουδιού στην προδιαγραφή, και απαιτήστε αναφορά αποτελεσματικότητας βακτηριακής διήθησης (BFE) για κάθε παρτίδα, ώστε οι τελικές μάσκες να μπορούν να ελεγχθούν έναντι του EN 14683 Τύπου II/IIR ή ASTM F2100 για παραγγελίες εξαγωγής. Για εργοστάσια στρωμάτων, οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές: υφάσματα 60-100 gsm για επένδυση καπιτονέ και φράγματα σκόνης, υψηλή αντοχή σε εφελκυσμό, ομοιόμορφη κατανομή ιστού και σταθερότητα διαστάσεων μετά από ελασματοποίηση ή επεξεργασία επιβραδυντικού φλόγας.

2. Ελέγξτε τα συστήματα ποιότητας, όχι τα φυλλάδια. Ζητήστε το πεδίο εφαρμογής της πιστοποίησης ISO 9001, εκθέσεις επιθεώρησης τρίτων όπως η SGS, εσωτερική εργαστηριακή δυνατότητα (GSM, εφελκυσμός, υδροστατική πίεση) και πιστοποιητικό ανάλυσης ανά παρτίδα με αριθμούς παρτίδων που μπορούν να ανιχνευθούν. Για προγράμματα κλινοστρωμνής και βρεφικής φροντίδας, επιβεβαιώστε χαμηλή περιεκτικότητα σε φορμαλδεΰδη, απουσία οπτικών λευκαντικών και ανακυκλώσιμο PP (#5), ώστε τα τελικά σας προϊόντα να πληρούν τις απαιτήσεις των ευρωπαϊκών και αμερικανικών εμπορικών σημάτων. Ένας προμηθευτής που δεν μπορεί να παράγει ένα COA κοστίζει πολύ περισσότερο σε απορριφθέντα εμπορευματοκιβώτια από ό,τι εξοικονομεί στην τιμή μονάδας.

3. Υπολογίστε το κόστος παράδοσης, στη συνέχεια διαπραγματευτείτε. Συγκρίνετε τις προσφορές με βάση το κόστος παράδοσης ανά χιλιόγραμμο - τιμή FOB συν μεταφορικά, δασμούς, χειρισμό και απόβλητα κοπής - αντί μόνο με βάση την τιμή FOB. Τα ρολά κομμένα στο πλάτος συνήθως μειώνουν τα απόβλητα κατά 3-8% στις γραμμές παραγωγής μασκών, και η ανάμειξη δύο ή τριών προδιαγραφών GSM σε ένα εμπορευματοκιβώτιο μειώνει τα μεταφορικά ανά χιλιόγραμμο. Επιβεβαιώστε το MOQ ανά προδιαγραφή, τον χρόνο παράδοσης σε εργάσιμες ημέρες, τη συσκευασία (διάμετρος ρολού, μέγεθος πυρήνα, διαμόρφωση παλέτας) και τους Incoterms πριν συγκρίνετε τις προσφορές.

4. Επαληθεύστε την παραγωγική ικανότητα πριν δεσμεύσετε όγκο. Ρωτήστε πόσες γραμμές λειτουργούν, την μηνιαία παραγωγή ανά γραμμή και πώς κατανέμεται η παραγωγική ικανότητα στην περίοδο αιχμής. Ένα εργοστάσιο που εξυπηρετεί το 80-90% της παραγωγής του σε αγορές εξαγωγής διαθέτει ήδη τεκμηρίωση εξαγωγικής ποιότητας, χρονοδιαγράμματα αποστολής και διαδικασίες μετά την πώληση - όλα αυτά προστατεύουν το σχέδιο παραγωγής σας.

Γιατί οι αγοραστές επιλέγουν την Hendar Cloth ως εργοστάσιο πηγής τους. Η Dongguan Hendar Cloth Co., Ltd (恒达布业) κατασκευάζει υφάσματα PP spunbond, ελασματοποιημένα meltblown και SMS από το 2007, λειτουργώντας ένα εργοστάσιο 5.000 m2 με 300 υπαλλήλους, πιστοποίηση ISO 9001:2015 και SGS, και ετήσιες πωλήσεις περίπου 50 εκατομμυρίων USD με 80-90% εξαγωγές. Ως άμεσος κατασκευαστής και όχι εμπορική εταιρεία, ελέγχουμε την πλήρη αλυσίδα από την πρώτη ύλη έως την κοπή: παρθένο ή ανακυκλωμένο PP ποιότητας τροφίμων και φιλικό προς το περιβάλλον, υφάσματα χαμηλής οσμής και μη ερεθιστικά, προσαρμοσμένο GSM, πλάτος, χρώμα και υδρόφιλη ή αντιστατική επεξεργασία, συν γρήγορους και σταθερούς χρόνους παράδοσης που υποστηρίζονται από εβδομαδιαίες ναυλώσεις από τη Νότια Κίνα προς Χο Τσι Μινχ, Λαέμ Τσαμπάνγκ, Πορτ Κλανγκ και Τζακάρτα. Στείλτε μας την προδιαγραφή σας - εφαρμογή, GSM, πλάτος, χρώμα και μηνιαίο όγκο - και η ομάδα μας θα απαντήσει με προσφορά και δωρεάν δείγματα εντός 24 ωρών.

Σφραγίδα
Στοιχεία ιστολογίου
Σπίτι > ιστολόγιο >

Το εταιρικό blog για-Οδηγός αγοράς μη υφασμένου υφάσματος PP για κατασκευαστές μάσκων και στρωμάτων της Νοτιοανατολικής Ασίας

Οδηγός αγοράς μη υφασμένου υφάσματος PP για κατασκευαστές μάσκων και στρωμάτων της Νοτιοανατολικής Ασίας

2026-11-05

Η Νοτιοανατολική Ασία έχει γίνει μια από τις πιο πολυσύχναστες βάσεις παραγωγής υγιεινής μιας χρήσης και κλινοστρωμνής στον κόσμο, και το μη υφαντό ύφασμα spunbond πολυπροπυλενίου (PP) αποτελεί το μεγαλύτερο μεμονωμένο κόστος υλικού στις περισσότερες γραμμές παραγωγής μασκών και στρωμάτων μετά την εργασία. Η παγκόσμια αγορά μη υφαντών υφασμάτων αποτιμήθηκε σε 52,56 δισεκατομμύρια USD το 2023 και αναμένεται να φτάσει τα 75,74 δισεκατομμύρια USD έως το 2030, με σύνθετο ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης (CAGR) 4,9%, με την Ασία-Ειρηνικό να αντιπροσωπεύει ήδη το 43,1% της παγκόσμιας ζήτησης· τα προϊόντα μιας χρήσης κατέλαβαν το 59,8% της αγοράς, το PP ήταν το κορυφαίο υλικό με 45,3% και το spunlaid η κορυφαία τεχνολογία με 48,4% (Grand View Research, Nonwoven Fabrics Market Report, 2024-2030). Για τους αγοραστές, οι όγκοι αυξάνονται - αλλά αυξάνεται και το χάσμα μεταξύ καλών και κακών προμηθευτών. Οι πέντε μεγαλύτερες αγορές της Νοτιοανατολικής Ασίας - Ινδονησία, Βιετνάμ, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες και Μαλαισία - φιλοξενούν περίπου 603 εκατομμύρια ανθρώπους (Παγκόσμια Τράπεζα, 2023), και η κατανάλωση στρωμάτων σε όλη την Ασία-Ειρηνικό συνεχίζει να αυξάνεται: η παγκόσμια αγορά στρωμάτων αποτιμήθηκε σε 49,2 δισεκατομμύρια USD το 2025 και αναμένεται να φτάσει τα 83,4 δισεκατομμύρια USD έως το 2033 (CAGR 6,9%), με την Ασία-Ειρηνικό να κατέχει μερίδιο εσόδων 38,5% (Grand View Research, Mattress Market Report, 2026-2033). Οι μεταποιητές μασκών και τα εργοστάσια κλινοστρωμνής στην περιοχή επεκτείνουν επομένως την παραγωγική τους ικανότητα - πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζονται προμηθευτές υφασμάτων που μπορούν να διατηρήσουν μια προδιαγραφή παρτίδα μετά από παρτίδα, όχι απλώς να αναφέρουν την χαμηλότερη τιμή.

1. Προσδιορίστε ανά εφαρμογή, όχι ανά "μη υφαντό". Για γραμμές παραγωγής μασκών, κλειδώστε το GSM (συνήθως 25-50 gsm για εξωτερικά και εσωτερικά στρώματα), το πλάτος ρολού και την ανοχή κοπής για να ταιριάζει με τη μηχανή σας, την επιμήκυνση σε μηχανική και εγκάρσια κατεύθυνση, και την επιφανειακή επεξεργασία. Εάν χρησιμοποιείτε SMS ή σύνθετες δομές, προσθέστε υδροστατική πίεση, διαπερατότητα αέρα και επίπεδο χνουδιού στην προδιαγραφή, και απαιτήστε αναφορά αποτελεσματικότητας βακτηριακής διήθησης (BFE) για κάθε παρτίδα, ώστε οι τελικές μάσκες να μπορούν να ελεγχθούν έναντι του EN 14683 Τύπου II/IIR ή ASTM F2100 για παραγγελίες εξαγωγής. Για εργοστάσια στρωμάτων, οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές: υφάσματα 60-100 gsm για επένδυση καπιτονέ και φράγματα σκόνης, υψηλή αντοχή σε εφελκυσμό, ομοιόμορφη κατανομή ιστού και σταθερότητα διαστάσεων μετά από ελασματοποίηση ή επεξεργασία επιβραδυντικού φλόγας.

2. Ελέγξτε τα συστήματα ποιότητας, όχι τα φυλλάδια. Ζητήστε το πεδίο εφαρμογής της πιστοποίησης ISO 9001, εκθέσεις επιθεώρησης τρίτων όπως η SGS, εσωτερική εργαστηριακή δυνατότητα (GSM, εφελκυσμός, υδροστατική πίεση) και πιστοποιητικό ανάλυσης ανά παρτίδα με αριθμούς παρτίδων που μπορούν να ανιχνευθούν. Για προγράμματα κλινοστρωμνής και βρεφικής φροντίδας, επιβεβαιώστε χαμηλή περιεκτικότητα σε φορμαλδεΰδη, απουσία οπτικών λευκαντικών και ανακυκλώσιμο PP (#5), ώστε τα τελικά σας προϊόντα να πληρούν τις απαιτήσεις των ευρωπαϊκών και αμερικανικών εμπορικών σημάτων. Ένας προμηθευτής που δεν μπορεί να παράγει ένα COA κοστίζει πολύ περισσότερο σε απορριφθέντα εμπορευματοκιβώτια από ό,τι εξοικονομεί στην τιμή μονάδας.

3. Υπολογίστε το κόστος παράδοσης, στη συνέχεια διαπραγματευτείτε. Συγκρίνετε τις προσφορές με βάση το κόστος παράδοσης ανά χιλιόγραμμο - τιμή FOB συν μεταφορικά, δασμούς, χειρισμό και απόβλητα κοπής - αντί μόνο με βάση την τιμή FOB. Τα ρολά κομμένα στο πλάτος συνήθως μειώνουν τα απόβλητα κατά 3-8% στις γραμμές παραγωγής μασκών, και η ανάμειξη δύο ή τριών προδιαγραφών GSM σε ένα εμπορευματοκιβώτιο μειώνει τα μεταφορικά ανά χιλιόγραμμο. Επιβεβαιώστε το MOQ ανά προδιαγραφή, τον χρόνο παράδοσης σε εργάσιμες ημέρες, τη συσκευασία (διάμετρος ρολού, μέγεθος πυρήνα, διαμόρφωση παλέτας) και τους Incoterms πριν συγκρίνετε τις προσφορές.

4. Επαληθεύστε την παραγωγική ικανότητα πριν δεσμεύσετε όγκο. Ρωτήστε πόσες γραμμές λειτουργούν, την μηνιαία παραγωγή ανά γραμμή και πώς κατανέμεται η παραγωγική ικανότητα στην περίοδο αιχμής. Ένα εργοστάσιο που εξυπηρετεί το 80-90% της παραγωγής του σε αγορές εξαγωγής διαθέτει ήδη τεκμηρίωση εξαγωγικής ποιότητας, χρονοδιαγράμματα αποστολής και διαδικασίες μετά την πώληση - όλα αυτά προστατεύουν το σχέδιο παραγωγής σας.

Γιατί οι αγοραστές επιλέγουν την Hendar Cloth ως εργοστάσιο πηγής τους. Η Dongguan Hendar Cloth Co., Ltd (恒达布业) κατασκευάζει υφάσματα PP spunbond, ελασματοποιημένα meltblown και SMS από το 2007, λειτουργώντας ένα εργοστάσιο 5.000 m2 με 300 υπαλλήλους, πιστοποίηση ISO 9001:2015 και SGS, και ετήσιες πωλήσεις περίπου 50 εκατομμυρίων USD με 80-90% εξαγωγές. Ως άμεσος κατασκευαστής και όχι εμπορική εταιρεία, ελέγχουμε την πλήρη αλυσίδα από την πρώτη ύλη έως την κοπή: παρθένο ή ανακυκλωμένο PP ποιότητας τροφίμων και φιλικό προς το περιβάλλον, υφάσματα χαμηλής οσμής και μη ερεθιστικά, προσαρμοσμένο GSM, πλάτος, χρώμα και υδρόφιλη ή αντιστατική επεξεργασία, συν γρήγορους και σταθερούς χρόνους παράδοσης που υποστηρίζονται από εβδομαδιαίες ναυλώσεις από τη Νότια Κίνα προς Χο Τσι Μινχ, Λαέμ Τσαμπάνγκ, Πορτ Κλανγκ και Τζακάρτα. Στείλτε μας την προδιαγραφή σας - εφαρμογή, GSM, πλάτος, χρώμα και μηνιαίο όγκο - και η ομάδα μας θα απαντήσει με προσφορά και δωρεάν δείγματα εντός 24 ωρών.